• Yazın Sizi Bunaltan Sıcaklara Çare Olacak 5 İçecek ve Tarifleri

Yazın Sizi Bunaltan Sıcaklara Çare Olacak 5 İçecek ve Tarifleri

1. Çilekli Fesleğenli Gazoz

1/2 kilo çilek (ayıklanmış)

1/2 limonun suyu

1/2 su bardağı taze fesleğen (doğranmış)

 

Soda

 Soda dışındaki bütün malzemeleri pürüzsüz olana kadar blenderdan geçirin. Hazırladığınız püreyi soda ile inceltin. Buzdolabında soğutun buz küpleri ve çilek ile süsleyerek servis yapın.

 

2. Çilekli Süt Tarifi

2 bardak süt

Yarım taze vanilya çubuğu

1 tatlı kaşığı bal          

 Çilekli Süt Tarifi için; 
Çilekler 4’ e bölünür ve rondo kabının içerisine koyulur, bal eklenir ve pürüzsüz bir kıvam alana dek rondodan geçirilir. Süt vanilya çubuğunun içi ile birlikte kaynatılmadan 2 dakika kadar ısıtılır ve soğutulduktan sonra çilek püresi ile karıştırılıp servis edilir.

 

3.Karadutlu Limonata

Öncelikle 20 tane limon ve 1 portakal kabuğu rendelendikten sonra yarım kilo şekerle karıştırılıyor.  Sıkılan 20 adet limon ve portakal suyu bu karışıma ekleniyor ve buzdolabına konuluyor. Karışım 1 gün bekletildikten sonra içine iki avuç içi kadar karadut konularak blenderden geçiriliyor, sonrasında süzülüyor. Buda suyla karıştırılıp üstüne karadut konularak servis ediliyor.

 

4. Karadutlu Gazoz

Karadutların saplarını temizleyin.

Bir tencereye karadutları, limon suyunu, suyu alın ve dutlar yumuşayıncaya kadar pişirin.

Arından blenderla iyice parçalayın, süzün ve soğutun. Bir şişede gazoz ve karadutlu karışımı karıştırın ve dolapta soğutup, buzla beraber servis edin.

 

 

 

5.Yeşil Erikli Yaz İçeceği

1-1.5 kilo yeşil erik
2 tatlı kaşığı bal
Yarım limonun suyu

Yeşil erikler 3 litre su ile iyice kaynatılır. Ilınınca süzgeçten geçirilerek, çekirdekleri atılır ve kalan posa bir tencereye alınır. Bal ve limonu koyulduktan sonra 10-15 dakika kaynatılır. (Eğer bu karışımı saklamak isterseniz kavanozlara doldurulup ağzı iyice sıkılır, soğuduktan sonra buzdolabına veya dayanıklı kaplarla buzluğa konulur.)  Bir kısmı sürahide sulandırılır. Bardaklara konulduktan sonra her bir bardak içine yarım çubuk tarçın, nane yaprağı, 1-2 karanfil eklenebilir.